Taotlemine
Kuidas kaarte taotleda?
Kaarte saab taotleda logides sisse edu.id süsteemi www.eduid.ee avalehelt ID-kaardi, Mobiili-id, pangalingi või parooliga. Seejärel tuleb valida menüüst „Telli kaart“. Taotlust alustades palub süsteem valida õppeasutus ja soovitud kaarditüüp, täita oma isikuandmed, lisada foto ning maksta väljastustasu.
Mul ei ole võimalik www.eduid.ee keskkonda sisse logida. Mida ma peaksin tegema?
Kõigepealt tuleks proovida mõnda muud autentimisviisi, sisse on võimalik logida nii ID-kaardi, pangalingi kui Mobiil-IDga. Proovima peaks ka mõnda teise süsteemi sisse logida, et välja selgitada, kas on probleem ID-kaardiga või on viga edu.id süsteemi poolne. Kui teistesse süsteemidesse on võimalik sisse logida ja edu.id platvormile mitte, palume edastada oma isikukood, nimi, õppeasutus ning proovitud autentimisviis e-postile klienditugi@eyl.ee. Vajadusel saadetakse taotleja e-postile taotlus ning vormistatakse see süsteemis taotleja eest.
Miks ei ole minu õppeasutust koolide nimekirjas?
Edu.id süsteemis on olemas kõik õppeasutused, mis on kantud Eesti Hariduse Infosüsteemi (EHIS). Lisaks on olemas ka paljud õppeasutused välisriikidest. Kui taotleja soovitud kool puudub nimekirjast, on võimalik saata akadeemilist staatust kinnitav tõend e-postile klienditugi@eyl.ee ning kool lisatakse süsteemi ja taotlejale lisatakse vajalik staatus.
Missugust fotot on vaja?
Kaardi taotlemisel tuleb üles laadida digitaalne foto, mille pikslite arv on vähemalt 307 x 372 pikslit. Foto peab olema tehtud puhtal, eelistatult valgel taustal. Fotol tohib olla vaid taotleja nägu, lisaks ei tohi fotol olla teisi objekte.
Kui kaua ISIC-/ITIC-/IYTC-kaardid kehtivad?
Perioodil 1. august kuni 31. detsember väljastatud 1-aastase kehtivusajaga ISIC- ja ITIC-kaardid kehtivad järgmise kalendriaasta lõpuni; tellides kaart perioodil 01.01 – 31.07, kehtib kaart käesoleva kalendriaasta lõpuni. 2- ja 3-aastase kehtivusajaga kaardid kehtivad õppeaasta algusest kuni ülejärgmise ning üleülejärgmise aasta lõpuni.
Kui kiiresti jõuavad kaardid kohale?
Edu.id-st tellitud kaart jõuab kohale kuni kümne tööpäeva jooksul. Omniva (Eesti Post) poolsete komplikatsioonide ilmnemisel võib ka tarneaeg pikeneda. Juhul kui kaardi tellimisest on möödunud rohkem kui 14 tööpäeva, palume meiega ühendust võtta kirjutades mailiaadressile klienditugi@eyl.ee või +372 640 0423.
Kas Edu.id-st saab taotleda ka ISIC ja ITIC pangakaarte?
Pangakaarti taotleda ei saa, selle taotlemiseks tuleb pöörduda SEB panka või Swedbanki.
Mis on virtuaalkaart?
Virtuaalkaart on ISIC füüsilise kaardi alternatiiv, mida saad sa kuvada läbi oma nutitelefoni. Virtuaalkaardiga on sul võimalik tõendada enda tudengi/õpetaja/õpilase staatust ning võimalus saada tuhandeid erinevaid soodustusi nii Eestis kui ka välismaal. Hetkel ei ole võimalik virtuaalkaarti kasutada ühistranspordis ega uste avamisel! Kui sul on juba praegu olemas füüsiline ISIC/ITIC/IYTC kaart, siis on sul see võimalik teha virtuaalseks – ilma ühegi lisatasuta! Selleks on sul vaja ISIC mobiilirakendust (Android või iOS) ning oma ISIC kaardilt seerianumbrit (numbrijada sinu pildi kohal). Unikaalne seerianumber tuleb sisestada mobiilirakenduses vastavalt etteantud juhistele. ISIC kaarti saab virtuaalseks teha ISIC/ITIC/IYTC tavakaardi, SEB ISIC Tudengi/Õpetaja/Õpilase ja Swedbanki Mastercard Tudengikaardi omanik. Lisaks ISIC mobiilirakendusele, on sul võimalik taotleda virtuaalkaarti ka LHV mobiirakendusest. LHV pakub ISIC üliõpilase virtuaalkaarti ainult enda lepingulistele klientidele. LHV virtuaalkaarti saab soetada vastavalt panga poolt kehtestatud hinnakirjale.
Ühistranspordi KKK
Kas ISIC-/ITIC-/IYTC- kaarte saab kasutada ühistranspordis?
Ühistranspordisüsteemid üle Eesti aktsepteerivad puutevaba kiibiga ISIC- ja ITIC-kaarte sõiduõigust tõendava sõidukaardina. Selleks tuleb eelnevalt kaart siduda ühistranspordi piletisüsteemiga. Täpsema info, milliste linnade ühistranspordisüsteemid ISIC kaarte toetavad ja kuidas ISIC kaarte ühistranspordisüsteemis isikustada leiad www.pilet.ee lehelt.
Kuidas siduda kaarte ühistranspordi piletisüsteemiga?
Kaarti saab sõidukaardiks registreerida, minnes veebilehele www.pilet.ee, seejärel valides menüüst “Ühiskaart” ja “ISIC kaardid” ning sisestades oma isikukoodi. Pärast kaardi isikustamist võib kuluda kuni 24h, et kaart oleks ühistranspordis kasutuskõlblik. Pärast seda on võimalik Edu.id platvormilt tellitud kaarte sõidukaardina kasutada.
Missuguseid kaarte saab kasutada ühissõidukites sõidukaardina?
Ühissõidukites saab sõidukaardina kasutada puutevaba kiibiga kaarte, mis on väljastatud edu.id kaardihaldussüsteemist, Swedbankist või SEB pangast. Kõik ühistranspordis toimivad kaardid on välja toodud siin. Puutevaba kiip asub kaardi sees ning see ei ole visuaalselt nähtav. Kui kahtled, kas Sinu kaardi sees on puutevaba kiip, võid seda küsida e-postil klienditugi@eyl.ee.
Kas kaarte saab kasutada ka Elroni rongides?
Rahvastikuregistrijärgsed tallinlased saavad alates 28. oktoobrist 2013 sõita Tallinna piires (I tsoonis) Elroni rongides tasuta. Tallinlaste tasuta sõidu õigus kehtib vaid isikustatud kaardi valideerimisel rongi piletimasinas (s.t kaart peab olema registreeritud siin). Alates 2021. aastast ei saa klienditeenidaja juures tasuta sõiduõigust enam valideerida. Valideerimine on kohustuslik. Tallinlased saavad osta I tsooni võrra odavamaid Elron perioodipileteid ainult eelmüügist vaid isikustatud kaardile. Elron perioodipiletid on elektroonilised. Kaardile on võimalik ka sularaha eest pilet soetada. Täpsemad müügikohad on avaldatud siin.
Kas ma saan kiibiga kaardiga sõita ühistranspordis tasuta?
Tasuta sõidu õigus on vaid neil isikutel, kes on välja toodud siin lehel. Seega võimaldab kiibiga kaart tasuta sõita vaid neil, kel on tasuta sõidu õigus. Teistel on võimalik ISIC- või ITIC-kaardiga tõendada pileti olemasolu või kasutada kaardile laaditud raha.
Kuidas kaardile e-piletit osta?
E-pileti ostmiseks tuleb minna www.pilet.ee lehele – seal tuleb sobivale piletile klikkida ning avanenud lehel sisestada oma isikukood (lahtri nimi on Isikukood / Ühiskaardi nr).
Kuidas kaardile raha laadida?
Raha laadimiseks tuleb minna www.pilet.ee lehele – seal tuleb sobivale summale klikkida ning uuel avanenud lehel sisestada oma isikukood. Kui raha on laaditud, on see seotud sinu isikukoodiga ning seda laaditud raha saab kasutada kõigi sinuga seotud kaartidega (kui sul on näiteks nii kiibiga ISIC üliõpilaspilet kui ka kiibiga Eesti üliõpilaspilet, siis ei ole vahet, kumba kaarti validaatori ees viibutad).
Mis siis saab, kui ma kaardi ära kaotan ja sellele on laaditud raha?
Sellest tuleb kindlasti kohe teada anda telefonil 640 0423 või e-postil klienditugi@eyl.ee ning sinu kaart deaktiveeritakse edu.id süsteemis. Kui kaart on deaktiveeritud, ei toimi see kohe ka ühistranspordis ning laaditud raha jääb alles ehk sinu isikukoodiga seotuks.
Kui minu kaart ei tööta ühissõidukis, siis mida tuleb teha?
Kõigepealt tuleks ühissõidukis proovida kaarti viibutada mitme validaatori ees (viga võib olla validaatoris). Kui kaart ei toimi üheski validaatoris, tuleks uurida, kas sinu kaart on sõidukaardiks registreeritud – selleks tuleb siseneda www.pilet.ee süsteemi, valida menüüst “Ühiskaart” ja selle all “Minu kaardid”. Seal peaksite nägema oma kaarti ja selle seerianumbrit. Kui te seda ei näe, tuleb minna lehele “Ühiskaart” ja selle all “ISIC kaardid” ning sisestada oma isikukood. Kui lehel “Ühiskaart” ja “Minu kaardid” nägite endaga seotud kaarte ehk need olid sõidukaardiks registreeritud, siis palun kirjutage e-kiri aadressile eyl@eyl.ee ning edastage probleemi kirjeldus, oma isikukood ja kaarditüüp. Seejärel uuritakse probleemi lähemalt.
Kas ma saan sõidu valideerimiseks kasutada nii edu.id kaudu väljastatud kaarti kui ka rohelist Ühiskaarti?
Jah. Korraga võib kasutada ühte isikustatud rohelist Ühiskaarti ning kõiki teisi pildiga kaarte: ISIC õpilas- ja üliõpilaspiletit, Eesti õpilas- ja üliõpilaspiletit, ITIC-kaarti ja Töötaja kaarti.
Kas ma saan kaarti sõidukaardina kasutada ka pärast kooli lõpetamist?
Ei saa. Pärast kooli lõpetamist muutub sinu kaart edu.id süsteemis mitteaktiivseks ning seetõttu ei aktsepteeri kaarti ka validaatorid.
Nõuded fotole
Nõuded fotole
Kaardi taotlemiseks on vajalik oma arvutist edu.id süsteemi üles laadida digitaalne passipildiformaadis foto. Fotole kehtivad tehnilised nõuded on järgnevad: • Foto peab olema salvestatud .JPG formaadis • Üleslaetava foto minimaalsed mõõtmed peavad olema 307 x 372 pikslit (soovitatav foto resolutsioon on minimaalselt 300 dpi) • Faili nimeks peab olema selle isiku isikukood, kellele kaarti taodeldakse (näide faili nimest salvestatud kujul: 32165498765.jpg) Foto kujutisele kehtivad nõuded: • Foto peab olema tehtud vähem kui kolm aastat tagasi • Isik peab olema fotol kujutatud otsevaates kaamerasse • Nägu peab moodustama 70-80% foto kõrgusest • Soovitatav on kasutada värvifotot, mis on heleda ühevärvilise taustaga Kõige mugavam viis foto saamiseks on võimaluse korral see teha digifotokaameraga või nutitelefoniga ning laadida arvutisse.